Міжнародний техніко-економічний журнал «Українська залізниця»
Провідне залізничне видання, яке охоплює весь спектр найбільш актуальних проблем галузі. Його головними цілями є підвищення корпоративного іміджу кожної із залізниць України, конкурентоспроможності Укрзалізниці, її репутації та стабільності.НОВІ ТИПИ ПЕРЕЇЗНОГО НАСТИЛУ
Протягом 2014 року на 3 переїздах із найбільш інтенсивним рухом автотранспорту було виконано капітальний ремонт із вкладанням на підходах гранітної бруківки в межах дільниці обслуговування, у т. ч. роботу проведено й на одному з найбільш інтенсивних переїздів м. Львова, розташованому на перетині залізничної колії дільниці Львів – Рава-Руська (ст. Клепарів) та вул. Шевченка.
За зразок використання технології та типу настилу було взято переїзд по ст. Запитів Кам’янко-Бузької дистанції колії, де роботи були проведені ще у 2010 році. Відмінністю є те, що на переїздах вкладена бруківка більших розмірів (120 × 250 × 130 мм), що унеможливлює їх видавлювання колесами великовагового транспорту (фур). Також відповідно до проектних рішень бруківка вкладена на міцну основу (залізобетон) та пересипана сухим цементним розчином, який при твердненні утворює моноліт, що в комплексі забезпечує відсутність просідання автодороги.
Також варто зазначити, що практично весь комплекс робіт на залізничних переїздах виконувався силами підрозділів залізниці. Основну частину матеріалів, які використовувалися при виконанні робіт, було виготовлено силами спеціалізованих підрозділів Львівської залізниці та Укрзалізниці.
У майбутньому цей тип підходів на переїздах доцільно вкладати на найбільш інтенсивних переїздах залізниці, яких нараховується близько 100 шт.
ВКЛАДАННЯ ЗАЛІЗОБЕТОННИХ ШПАЛ НА КОЛІЮ 750 ММ
По Львівській залізниці експлуатується 197,3 км головних колій шириною 750 мм, з них на 105,8 км здійснюється пасажирський рух (дільниця Антонівка – Зарічне). Як відомо, залізобетонні шпали на таку ширину колії до недавнього часу не поставлялись.
Відповідно до поставлених Укрзалізницею завдань ДП «Старокон-стянтинівський завод залізобетонних шпал» у 2013 році поставив на Львівську залізницю 2000 шт. залізобетонних шпал типу Ш-15, які були вкладені на дільниці Антонівка – Зарічне, як дослідна продукція.
На підставі протокольних рішень відповідно до телеграми ЦП-9/181 від 12.08.2015 р. залізобетонні шпали типу Ш-15 та відповідне скріплення ВСК-1 прийняті в постійну експлуатацію.
У подальшому, для покращення технічного стану «вузької» колії планується щорічно в межах фінансування здійснювати закупівлю залізобетонних шпал для цього типу колії.
ВИМІРЮВАЛЬНИЙ КОМПЛЕКС «SPIDER»
Для визначення технічного стану металевих та залізобетонних прогонових будов залізничних мостів використовується вимірювальний комплекс «SPIDER» фірми HBM. Комплекс дозволяє вимірювати основні параметри (напруження в металі та бетоні, прогини та коливання), за якими оцінюється технічний стан споруди.
Протягом червня–жовтня 2015 року підпорядкованими підрозділами служби колії виконано низку заходів із підготовки господарств до роботи в ОЗП 2015–2016 рр. А саме станом на 01.11.2015 року у виробничих спорудах відремонтовано та утеплено 467 од. дверей та вікон (100% від запланованих заходів), відремонтовано 2466 м2 покрівлі (100%), відремонтовано та налагоджено 36 од. систем опалювання приміщень (100%), відремонтовано 3 теплові завіси (100%), відремонтовано та налагоджено 16 од. систем вентиляції (100%), підготовлено 2164 виробничі будівлі та споруди, підготовлено 290 споруд житлово-комунального та соціального призначення. В енергетичному господарстві відремонтовано та налагоджено 13 котелень (10 на вугіллі, 3 на газу) (100%), відремонтовано та налагоджено 31 од. котельних установок (100%), відремонтовано 14 складів твердого палива (100%), відремонтовано та налагоджено 1,22 км теплових мереж паропроводів (100%), підготовлено 31 од. приладів контролю (комерційного) за витратами палива (газу) (100%). У транспортно-складському господарстві відремонтовано та підготовлено до роботи 332,7 км під’їзних колій (100%), 306 од. автотранспорту (100%), 363 213 од. інструменту та інвентарю (100%). Також підготовлено 36 од. снігоочисної та снігозбиральної техніки (23 СДПМ, 13 СМ-2) (100%), відремонтовано та підготовлено 706 од. пневмообдувки (100%), 1027 од. електрообігріву стрілочних переводів (100%).
Станом на 01.10.2015 року проведено навчання та підготовлено до роботи в зимовий період 371 осіб першозимників.
Отримано всі розпорядження з облдержадміністрацій про виділення робочої сили та автотранспорту для очистки колій та стрілочних переводів підрозділам залізниці при настанні складних погодних умов (3 черга).
Також з 23 до 29 жовтня 2015 року на залізниці проведені оперативні навчання під умовною назвою «Ожеледиця» щодо дій експлуатаційного персоналу при настанні складних погодних умов. Відпрацьовано взаємодію працівників служби колії з іншими підрозділами, порядок оповіщення, збору та організації чергування працівників підприємств, порядок організації робіт снігоприбиральних машин, спеціальних бригад боротьби зі сніговими заметами. Усі працівники діяли злагоджено та показали вміння та знання в обслуговуванні спеціального обладнання та техніки, оперативного реагування при настанні складних погодних умов.
Із настанням низьких температур особливої уваги потребує безстикова колія, яка є найбільш прогресивною та основною конструкцією колії, застосування її на головних коліях перегонів і станцій набуває все більшого поширення. Головна суть безстикової колії полягає в тому, що добре закріплені рейкові пліті при підвищенні або зниженні їх температури не можуть змінювати свою довжину. Через це в них виникають значні поздовжні температурні зусилля, які в найгарячішу літню спеку можуть призвести до викиду колії, а в зимові морозні дні — до розривів рейок або стиків у зрівнювальних прольотах через зріз болтів. Ці особливості безстикової колії вимагають від колійників дотримання високої якості поточного утримання колії на основі правильного та вмілого виконання правил і технології робіт поточного утримання залізничної колії.
Робоче місце інженерів-колійників |
На залізницях України застосовується балова система оцінки стану колії, яка базується на основі результатів вимірювання колієвимірювальними вагонами відступів від норм утримання рейкової колії за шириною, рівнем та напрямком у плані. Колієвимірювальні вагони забезпечують вимірювання й реєстрацію геометричних параметрів рейкової колії, які впливають на плавність і безпеку руху поїздів. Система допусків утримання рейкової колії та ступенів відступів від них, балова оцінка відступів та оцінка якості утримання колії базуються на результатах наукових досліджень і досвіді утримання колії на залізницях України. В основу балової оцінки геометричного положення рейкової колії покладено вплив відступів на динамічні показники взаємодії колії й рухомого складу та черговість і строки усунення відступів. Кожний відступ має свій ступінь впливу на динамічну взаємодію колії та рухомого складу й інтенсивність накопичень залишкових деформацій колії. Установлено п’ять ступенів для всіх відступів від норм утримання рейкової колії залежно від їхньої величини та довжини. Залежно від ступеня кожний відступ від норм утримання рейкової колії оцінюється в балах. За відступи III–V ступенів нараховуються штрафні бали. Відступи II ступеня, виявлені вагонами-колієвимірювачами, ураховуються лише для проведення планово-запобіжних колійних робіт. Штрафні бали нараховуються також за відступи за напрямком в плані II ступеня при швидкостях понад 140 км/год. У зв’язку з підвищеним динамічним впливом рухомого складу на колію в місцях відступів V ступеня, а також при сполученнях кількох відступів III–V ступенів (перекосів, осідань, відступів у плані), при виявленні таких місць, негайно вживаються заходи щодо забезпечення безпеки руху поїздів. Якісна оцінка стану колії визначається за показаннями колієвимірювальних вагонів залежно від суми балів на кілометрі за всіма видами відступів. Оцінка стану рейкової колії в межах Львівської залізниці визначається щомісячно за середнім балом, який вираховується діленням загальної суми балів за всіма виявленими відступами на кількість кілометрів, перевірених у звітному місяці. З оцінкою: «відмінно» колія оцінюється до 40 балів, «добре» — до 100 балів, «задовільно» — до 500 балів.
Середня балова оцінка Львівської залізниці протягом останніх років коливається на рівні від 50 до 70 балів, з оцінкою — «добре».
Кожен кілометр магістралі оцінюється за кількістю та ступенем виявлених на ньому відступів від норм утримання рейкової колії. Для магістралей Львівської залізниці, яка на 12% (520 км колії) побудована в складних гірських умовах (три перевали через гори Карпати), найбільш характерні відступи від норм утримання рейкової колії, це відступи положення рейкових ниток за напрямком у плані. Найчастіше такі відступи виявляються на напрямках, де колія експлуатується на дерев’яних шпалах у кривих малого радіуса через нерівномірний боковий знос рейок та вихід із ладу дерев’яних шпал.
Діагностування геометричних параметрів рейкової колії вагонами-колієвимірювачами є найефективнішим тому, що дозволяє виконувати вимірювання під динамічним навантаженням із різними швидкостями руху. До речі, у 2007 році Львівська залізниця придбала новий вагон-лабораторію колієвимірювальну з комп’ютерною автоматизованою системою реєстрації та розшифрування результатів вимірювань, яка забезпечує оперативне реагування та організацію робіт з усунення виявлених недоліків, для забезпечення безпеки руху поїздів.
Крім перевірки геометричних параметрів колії вагонами-колієвимірювачами, на залізниці застосовується перевірка рейкового господарства дефектоскопними вагонами. Для забезпечення періодичності перевірки рейок використовуються два вагони-дефектоскопи. На залізниці експлуатується комбінований вагон-дефектоскоп типу ВД-1МТ5К № 044 та магнітний вагон-дефектоскоп № 442. Комбінований вагон-дефектоскоп типу ВД-1МТ5К № 044 залізниця придбала у 2007 році.
Окрім дефектоскопних та колієвимірювальних вагонів, на залізниці використовуються й інші засоби діагностування стану колії, рейок, споруд та пристроїв, земляного полотна. Головні колії 7 категорії, приймально-відправні колії, станційні колії та з’їзди між ними перевіряються колієвимірювальними візками типу ПТ-7-МК з автоматизованою розшифровкою результатів геометричних вимірювань стану колії за шириною та рівнем, які залізниця придбала у 2012 році в кількості 44 шт. Колієвимірювальні візки призначені для контролю й оцінки стану колії без динамічного навантаження та використовуються для покращення безпеки руху поїздів за рахунок удосконалення контролю за станом колій.
Діагностування стану колії |
Рейкове господарство Львівської залізниці перевіряється знімними рейковими дефектоскопами відповідно до періодичності, яка залежить від стану рейок, вантажонапруженості дільниць та пропущеного тоннажу. Знімні рейкові дефектоскопи поділяються на дефектоскопи суцільного контролю, дефектоскопи контролю зварних стиків, контролю елементів стрілочних переводів та вторинного контролю. Суцільний контроль рейок знімними ультразвуковими дефектоскопами — це виконання спеціальних робіт із виявлення дефектів у рейках та елементах стрілочних переводів багатоканальними механізованими системами зі швидкістю (продуктивністю), що забезпечує необхідний рівень безпеки руху поїздів.
Суцільний ультразвуковий контроль рейок та стрілочних переводів, укладених у колію, є однією з основних складових діагностики стану колії під час поточного утримання, що має на меті запобігання раптовим відмовам рейок через злами та інші пошкодження.
Дефекти й пошкодження рейок, що виникають у процесі їх виготовлення, ремонту та безпосередньо під час експлуатації, класифікують відповідно до «Класифікації і каталогу дефектів і пошкоджень елементів стрілочних переводів» (ЦП-0284), «Класифікації і каталогу дефектів і пошкоджень рейок» (ЦП-0285).
Основним завданням і метою суцільного контролю рейок є своєчасне виявлення небезпечних (недопустимих) дефектів у рейках та елементах стрілочних переводів, забезпечення планового контролю та нагляду за допустимими дефектами та пошкодженнями.
Дефекти, які виявляються в рейках, поділяються на видимі (поверхневі дефекти, дефекти деформації та дефекти порушення профілю) і внутрішні дефекти. Залежно від розміру дефекту, характеру його небезпеки вони поділяються на дефектні та гостродефектні.
Для визначення технічного стану металевих та залізобетонних прогонових будов залізничних мостів використовується вимірювальний комплекс «SPIDER» фірми HBM. Комплекс дозволяє вимірювати основні параметри (напруження в металі та бетоні, прогини та коливання), за якими оцінюється технічний стан споруди та на основі яких розробляються заходи щодо визначення умов подальшої її експлуатації.
ГЕОРАДАР
Для обстежень земляного полотна працівники інженерно-геологічної бази ПЛД використовують георадар «ЛОЗА-В». Принцип роботи георадара заснований на випромінюванні електромагнітних імпульсів і реєстрації відбитих сигналів від меж розділу шарів чи об’єктів. Прилад дозволяє виявити баластові заглиблення (корита, ложа та мішки), глибину залягання шарів грунту, зони розущільнення грунтів, рівень зволоження грунтів, рівень залягання поверхневого горизонту грунтових вод, глибину залягання та місце розташування інженерних комунікацій. Для правильної інтерпретації отриманих даних паралельно з геофізичним обстеженням виконується інженерно-геологічне дослідження грунтів (буріння свердловин).
Поздовжній профіль колії, елементів земляного плотна та місцевості визначаються за допомогою оптичних нівелірів, лінійні параметри вимірюються переважно геодезичними (фібропластовими), а в місцях з обмеженим доступом — лазерними рулетками.
Для створення планів місцевості використовується тахеометр, який призначений для вимірювання горизонтальних і вертикальних кутів, віддалей та перевищень.
Кількості дефектоскопних та коліє-вимірювальних вагонів, які на сьогодні виконують діагностування стану колійного господарства Львівської залізниці, вистачає для забезпечення періодичності перевірки та забезпечення безпеки руху поїздів.
Обстеження інфраструктури колії вагонами-колієвимірювачами виконуються згідно з інструкцією ЦП-0267 залежно від класифікації (категорійності) цих колій, що визначаються за Положенням про проведення ремонтно-колійних робіт:
— для колій із прискореним рухом та колій I–IV категорій періодичність перевірки встановлюється двічі на місяць;
— для колій V категорії — 1 раз на 25–35 днів;
— для колій VI категорії — 1 раз на 55–65 днів;
— для колій VIІ категорії — 1 раз на 80–100 днів.
Приймально-відправні колії, які за техніко-розпоряджувальним актом станції призначені для прийому пасажирських поїздів або пропуску вантажних поїздів без зупинок, перевіряють колієвимірювальними ва-гонами згідно з періодичністю, установленою начальником служби колії, але не менше одного разу на 6 місяців.
Усі інші приймально-відправні колії слід перевіряти колієвимірювальними вагонами згідно з періодичністю, установленою начальником служби колії, але не менше одного разу на рік.
Інші станційні колії, а також вищевказані приймально-відправні колії між перевірками колієвимірювальними вагонами слід перевіряти щомісячно колієвимірювальними візками.
Періодичність перевірки колієвимірювальними візками така:
— головні колії VII категорії, приймально-відправні колії, станційні колії, що призначені для безупинного пропуску вантажних поїздів, з’їзди між ними, міжстрілочні ділянки, а також з’їзди, розташовані на головних коліях, — 1 раз на місяць; решта станційних колій — 1 раз на квартал;
— головні колії VII категорії та приймально-відправні колії можуть не перевірятися візком у місяці, коли ці колії перевіряються колієвимірювальними вагонами.
Нормативні терміни перевірок рейкового господарства регламентовані інструкцією ЦП-0264 «Положення про систему організації роботи, ремонту та обслуговування засобів дефектоскопії в колійному господарстві». У середньому по залізниці періодичність перевірки рейкового господарства становить 15–20 днів.
Для забезпечення безпеки руху поїздів за всіма без винятку інженерними спорудами впродовж усього періоду експлуатації проводиться систематичний нагляд, який включає: поточні огляди, періодичні огляди, обстеження та випробування, спеціальні спостереження та обстеження. Порядок та періодичність проведення нагляду за інженерними спорудами визначається «Інструкцією з утримання штучних споруд» та відповідними вказівками Укрзалізниці.
Поточні огляди здійснюються обхідниками колії та штучних споруд, бригадирами або кваліфікованими монтерами.
Періодичні огляди (весняний та осінній) здійснюються керівництвом та фахівцями дистанції колії.
Періодичні огляди та обстеження всіх штучних споруд здійснюються мостовипробувальною станцією залізниці. Основними видами обстежень є: суцільні (маршрутні) обстеження, планові обстеження, спеціальні обстеження та обстеження після завершення будівництва.
Найбільш складні та дефектні споруди оглядаються комісіями під керівництвом залізниці та служби колії, обстеження таких споруд здійснюється мостовипробувальною станцією Укрзалізниці.
Колієвимірювальний вагон системи ЦНИИ-2 № 126 (1948 року виготовлення), який експлуатується вже 67 років, у 2016 році підлягає списанню. Для Львівської залізниці необхідно придбати новий вагон-лабораторію колієвимірювальну з комп’ютерною автоматизованою системою реєстрації та розшифрування результатів вимірювань, яка забезпечує оперативне реагування та організацію робіт з усунення виявлених недоліків, для забезпечення безпеки руху поїздів.
Залізниця зацікавлена в заміні магнітного вагона-дефектоскопа № 442 (1967 року побудови), який експлуатується 48 років, на новий комбінований вагон-дефектоскоп типу ВД-УМТ-1 або аналогічного. Також залізниця зацікавлена в заміні знімних дефектоскопів суцільного контролю, які відпрацювали свій нормативний термін, на дефектоскопи суцільного контролю, обладнані реєстраторами.
Для покращення роботи з діагностування та оцінки технічного стану залізничних тунелів мостовипробувальній станції Львівської залізниці необхідно придбати 3D сканер. Його застосування дозволить створювати тривимірну модель споруди, прогнозувати поведінку споруди при виникненні небезпечних ситуацій.